02 maja 2010

porozumienie

*
*
W konfliktowych sytuacjach we wzajemnych relacjach następuje zaburzenie przepływu energii spowodowane pojawieniem się trudnych emocji. Sytuacje ryzykowne, krytyczne, niespodziewane, wzbudzają lęki, strach, niepewność, rozczarowanie, i zwykle nawykowo szukamy wokół siebie winowajcy, kogoś kto jest odpowiedzialny za samopoczucie i za spowodowanie określonej sytuacji. W chaosie emocjonalnym nie rozpoznajemy różnicy pomiędzy tym, co należy do drugiego człowieka, a co należy do nas. Obwiniamy o nasze samopoczucie, a przecież emocje należą do nas, są reakcją na nieoczekiwany splot zdarzeń, który wzbudza niepokój, bo burzy stabilny stan rzeczy, do którego przywykliśmy i w którym czujemy się bezpiecznie.

Czy jest możliwe porozumienie z drugą osobą w sytuacji konfliktowej?

Ważne jest skupić się na sobie, szczerze wyrazić spostrzeżenie określonej sytuacji, bez porównywania i oceniania, trzymając się faktów,

Kiedy widzę, słyszę, przypominam sobie…

opisać swoje uczucia związane z tym, co się dzieje lub wydarzyło,
…czuję…

nawiązać do swoich pragnień, oczekiwań, wyrażających określony system wartości, wcześniejsze ustalenia

… ponieważ potrzebuję...

i wyrazić swoją prośbę takiego działania, jakiego oczekuję

proszę cię, żebyś….post scriptum 15.03.11

Po długiej niespodziewanej rozmowie z Marylką (nie widziałyśmy się 2 lata a nie rozmawiałyśmy z 7 lat, choć nasze domy są od siebie oddalone ok.3km - perturbacje czasu, losu, zmiennych konstelacji międzyludzkich) zostało mi proste i bardzo mądre zdanie, które ona wypowiada w sytuacji dyskomfortu w towarzystwie drugiej osoby:

Twoje zachowanie sprawia, że czuję się winna. Nie chcę tego.

Jesteśmy geniuszami swojego życia - pomyślałam - kiedy dbamy o siebie i o swoją strefę komfortu. Potrafimy być i delikatni i zdecydowani.

Marylka koncentruje się na zachowaniu, a nie na osobie, koncentruje się na swojej potrzebie a nie na ocenie, no i wie, co czuje oraz czego pragnie i wyraża to w bardzo prosty sposób.

Serdecznie polecam i sobie i każdemu z nas. Prostota i uważność jest cudownym kluczem do dobrych, życzliwych i klarownych relacji ze sobą i z drugim człowiekiem. Nadto, co uznałyśmy obydwie za najważniejsze: róbmy tak, żebyśmy czuli się ze sobą dobrze, dbajmy o siebie i bądźmy ze sobą szczęśliwi, albowiem tylko wtedy możemy mieć pewność, że wszyscy wokół nas będą czuli się dobrze z nami, a przy okazji nie będziemy ani oczekiwać aprobaty i uszczęśliwiania.

_________________________

więcej:

[1] Marshall B. Rosenberg, Porozumienie bez przemocy, O języku serca,
Wydawnictwo Jacek Santorski &Co, Warszawa 2003, str. 180

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

dziękuję

linkWithin

Related Posts with Thumbnails