21 kwietnia 2011

celem życia jest

*Aby czegokolwiek dokonać, należy zacząć.
Aby zacząć, trzeba podzielić swój cel na mniejsze, wykonalne cele, i zacząć od pierwszego z nich.
Mark Twain


Celem życia jest życie z celem. Istnieją dwie możliwości: albo sam planujesz swoje życie albo inni robią to za ciebie. Cele to coś innego niż misja. Misję można porównać do drogi, którą podróżujesz, a cele są drogowskazami na tej drodze. Cele są częścią ludzkiej natury, związane są z naszymi podstawowymi zasobami: świadomością, sumieniem, wyobraźnią i wolną wolą.

Cel to marzenie z datą realizacji. Jakie są twoje życiowe cele?

Co chcesz osiągnąć? Co chcesz robić? Co chcesz mieć? Kim chcesz być? Jaki chcesz być? Jakie umiejętności chcesz zdobyć? Jakie cechy charakteru rozwinąć?

Wypisz swoje cele. Zrób to teraz.Marzenia stanowią podstawę do postawienia celów. Potrzebna jest jedynie świadoma decyzja. Jeżeli marzenia, cele i przekonania są ze sobą zgodne, to następnym krokiem jest opracowanie kilku posunięć strategicznych na osiągnięcie tych celów.

Zakorzeniaj określone cele zadając sobie pytania w następujących obszarach (wedle piramidy Dielts'a, które roboczo nazywam piramidą możliwości, gdzie na samym szczycie jest wizja, zaś u podstawy środowisko):

Wizja: Jaki jest, jaka misja mu przyświeca? Co go uzasadnia, motywuje?
Tożsamość:
W jaki sposób utożsamiam się z nim? Ja się z nim czuję? Czy to jest ‘mój’ cel, bo ja tego chcę? Kim się stanę dzięki temu, że go zrealizuję?
Wartości:
Co jest w nim ważne? Co jest ważne, by go zrealizować? A co jest ważniejsze?
Przekonania:
Co o nim myślę? Co myślę o sobie, kiedy już go ‘mam’?
Umiejętności:
Jakie umiejętności są mi potrzebne? Czego chce się nauczyć, żeby go osiągnąć?
Zachowania:
Jak się zachowuję, kiedy staje się częścią mojego życia? Jakie to są zachowania?
Środowisko:
Na jakim terenie, w jakim środowisku realizuje swój cel? Jaki ma wpływ na mój świat? Jaki ma wpływ na innych?

Najskuteczniejszym narzędziem porządkowania naszych marzeń, pragnień, celów, struktury realizowania celu (cele długoterminowe i krótkoterminowe), elastycznego korygowanie działań prowadzących do celu jest mapa myśli, gdzie jedno skojarzenie pociąga za sobą drugie i elementy chaosu układają się jak w kalejdoskopie, w spójną całość. Dostrzegamy możliwości wyboru, wybieramy cel, ustalamy, co jest do zrobienia i podejmujemy pierwszą decyzję: teraz zrobię to...

Zmierzając do obranego celu, odnosimy wiele dodatkowych korzyści. Właściwie najważniejszą rzeczą jest nie osiągnięcie celu, ale to, czego się po drodze uczymy i jak się rozwijamy. A jeszcze ważniejsze jest zrobić pierwszy krok.

W każdym pragnieniu i celu zawiera się mechanizm ich spełnienia. Jeżeli zdecydujesz się i wybierzesz cel, a potem sporządzisz plan, to osiągnąłeś już swój cel w pięćdziesięciu procentach.
Bodo Schafer

Podsumowując:

sformułuj cel
osadź go w piramidzie możliwości
posadź na 3 czerwonych fotelach (o nich jeszcze napiszę)
ustal pierwsze działanie
i postaw pierwszy krok
________________________________________
inspiracja:
Iwona Majewska - Opiełka Droga do siebie
foto z motywujsie.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

dziękuję

linkWithin

Related Posts with Thumbnails