15 grudnia 2015

świadomość w ruchu - doświadczanie poprzez emocje*

Człowiek jest istotą emocjonalną
czuję się w określony sposób i czuję określone emocje


 
Czytelniku, nasze spotkanie jest wielowymiarową wymianą informacji; tak oto nawzajem się karmimy - tu i teraz -  tym, czym jesteśmy 

Jeśli zapytasz, gdzie znajduje się w naszym cyklu Dusza, fundament, pierwszy i ostatni element stworzenia określonego pojęciem: Człowiek, to odpowiedź znajdziesz w tle wszystkiego o czym mówimy. Duch przenika wszelkie istnienie, jest jego dynamiką, tchnieniem, esencją. O czymkolwiek mówimy, czegokolwiek się dotykamy - dotykamy tego, co jest pierwszą możliwością.

Świadome lub nieświadome karmienie ciała...umysłu...emocji to codzienna twórczość - kreowanie swojej rzeczywistości poprzez wybieranie.

Słowa uzdrawiają... słowa uskrzydlają..., słowa tworzą klimat świata, w którym oddychamy. Ze słów splatamy to, co nas otacza, to, z czym nie tylko zasypiamy i się budzimy, również to jest to, czym emanujemy jak słońce. Dialogi wewnętrzne i zewnętrzne wypełniają naszą rzeczywistość treścią i ją manifestują.

Każdą sytuację postrzegamy w określonej przez stan emocjonalny perspektywy, którą przyjmujemy, świadomie lub nieświadomie, na którą reagujemy świadomie bądź nieświadomie.

E
M
O
C
J
E


Emocje - kłębki splątanej energii, która płynie lub która jest zablokowana jak pieczęć doświadczenia. Bo na samym początku jest doświadczenie, któremu towarzyszy uczucie bezpieczeństwa lub zagrożenia. One są poletkiem kształtowania się różnorodnych emocji.

Doświadczanie emocji to czucie ich w swoim ciele. Mapa emocji odzwierciedla myślokształty opowiadające przeszłość - historie, które się wydarzyły i którym towarzyszyły przeżycia: radości, ekscytacji, zachwytu bądź przerażenia, lęku, złości.

Czuję się bezpiecznie vs nie czuję się bezpiecznie a więc doświadczam rozszerzania (miłość, akceptacja, ulga, przyjemność) vs kurczenia (lęk, przerażenie, strach)

Skoro człowiek czuje emocje poprzez ciało to kluczowym elementem jest świadoma komunikacja z ciałem, rozumienie jego języka: symboliki, znaków, objawów Rozumiejąc komunikaty ciała potrafimy w otwarty sposób przyjąć, zaakceptować, zrozumieć falujące stany emocjonalne jako część doświadczenia siebie samego - poprzez nie poznawać bogactwo i wyjątkowość swojej ludzkiej natury.
Emocja w pierwotnym znaczeniu jest przygodą, okazją do smakowania istnienia, dopiero w akcie refleksji umysłu, w procesie porównywania i oceniania, chęci kontrolowania, pojawia się jej przyjęcie lub odrzucenie. Dopiero wtedy pojawia się cierpienie / poprzez odrzucenie pierwotnej potrzeby doświadczającego istnienia, której jakość wymyka się kontroli racjonalnego rozumku/.

Każda emocja jest w Tobie, może być tym co zechcesz, może zrobić tobie tylko to na co się zgodzisz Może stać się w całości Tobą lub też być częścią twojego doświadczenia, do którego możesz się uśmiechnąć obdarowując ją swoją życzliwością i zrozumieniem, wszak ma prawo do istnienia skoro istnieje. Wszak to cząstka ciebie samego.

Więc uśmiechając się do siebie
do swojego smutku
do swojego żalu
do swojego rozczarowania
do swojej złości
do swojego strachu
uśmiecham się do drugiego człowieka
piję ze smakiem ciepłą wodę, zjadam rozgrzewającą zupę, smakuję łzy i tańczę.


Z menu możliwości wybieram to, czego chcę więcej, co mnie uskrzydla. Zasada przyjemności brzmi znajomo.

Świadome życie w obszarze emocji to przyzwalanie na ich manifestacje Emocje czujemy doświadczając siebie, są przepływającą przemijającą treścią życia ujawniającą wewnętrzne klimaty, ujawniającą historie, które sobie opowiadamy, czego pragniemy i czego się obawiamy.

Świadome czucie stanów emocjonalnych, szczególnie gwałtownych które opisujemy jako tornada, burze, pozwala zobaczyć nasze automatyczne reakcje: poczucie winy, usprawiedliwianie, uciekanie, przywalanie sobie, kamuflowanie.
Możemy dostrzec w jaki sposób 'zajadamy' emocje. Doznanie zmysłowe towarzyszące spożywaniu pokarmu rekompensuje wewnętrzną niewygodę zewnętrzną przyjemnością. Możemy dostrzec 'zajadane' uczucia pustki i wszystkie sytuacje, które ją tworzą. Uciekając od bezwarunkowego przyjmowania emocji, które oceniamy krytycznie, odrzucamy, odpychamy...w ich miejsce wkładamy krótkoterminowe głaski:
jedzenie, ekstremalne przeżycia, używki, uzależnienia, które oddalają coraz dalej od siebie ...aż nie pamiętamy co było pierwszą przyczyną, że uciekamy, bo już tylko kręcimy się w kółko jak chomik w klatce, jak puma  w ciasnej klatce ZOO. Uciekając od skutków tworzymy kolejne skutki. Gra się toczy do upadłego. I tęsknimy jeszcze bardziej. Za miłością. Za domem. Za pełnią. Za sobą.

I tak to jest lub inaczej. Jak chcesz.

cytuję z FB

15 grudnia mieliśmy ogromną frajdę uczestniczyć w trzecim wykładzie z cyklu PODSTAWY ŚWIADOMEGO SPOSOBU ŻYCIA pt. EMOCJE. Było to wprawdzie spotkanie zamykające cały cykl, ale radość wciąż jest Powodów bez liku  Po pierwsze, wiele osób skorzystało z wiedzy doświadczonego coacha. Po drugie, poznaliśmy wielu przyjaznych ludzi. Po trzecie, świetnie się bawiliśmy dyskutując. Po czwarte, było pysznie i wesoło. Po piąte i szóste i ósme  każdy miał swoje przemyślenia i tak powinno być! Pobudziliśmy nie tylko nasze kubki smakowe ale i intelekt 
Dziękujemy Dorotko! Twój wkład w te spotkania nie do przecenienia Dziękujemy serdecznie za zaangażowanie równie ciepło przyjaciołom: Bar Wege Mena, Edyta Zielińska - Make Up Artist & Hair Stylist, Wydawnictwo Biały Wiatr, Przyjaciele Jedzenia
Niezwykle nam miło drodzy goście, że byliście z nami

  

___________________________________________________________
konspekt wykładu PODSTAWY ŚWIADOMEGO SPOSOBU ŻYCIA

o wykładzie w radio Zielona Góra

ilustracje google, foto MB i własne

 Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

dziękuję

linkWithin

Related Posts with Thumbnails