15 czerwca 2010

wielbłąd ~ lew ~ dziecko

*
*
Zarathustra dzieli ewolucję świadomości na trzy symboliczne etapy: Wielbłąd, Lew, Dziecko.
Wielbłąd to zwierzę juczne gotowe oddać się w niewolę, nigdy się nie buntuje. Nie potrafi nawet powiedzieć NIE. Wierzy na słowo, jest wyznawcą, zwolennikiem, wiernym niewolnikiem. To najniższy poziom świadomości. Lew jest rewolucją. Początkiem rewolucji jest święte NIE.
Świadomość Wielbłąda zawsze potrzebuje kogoś, kto będzie prowadził, dawał nakazy i zakazy. Potrzeba mu dziesięciorga przykazań. Potrzeba mu religii i innych świętych pism, bo sam sobie nie potrafi zaufać. Nie ma odwagi, zapomniał o duszy i nie ma tęsknoty do wolności. Jest posłuszny.
Lew jest tęsknotą do wolności, pragnieniem zniszczenia wszystkich więzień. Nie potrzebuje lidera, sam sobie wystarcza. Nikomu nie pozwoli rozkazywać, to by uraziło jego dumę. Może tylko powiedzieć: ja to zrobię. Lew to odpowiedzialność i ogromny wysiłek wyzwolenia się z łańcuchów.
Ale i Lew nie jest najwyższym szczytem ludzkiego wzrastania. Najwyższy szczyt jest wtedy, gdy lew przejdzie metamorfozę i staje się Dzieckiem.
Dziecko
jest niewinnością. Nie jest posłuszeństwem, nie jest nieposłuszeństwem, nie jest wiarą, nie jest niewiarą - jest czystą ufnością, jest świętym TAK mówionym egzystencji, życiu i temu wszystkiemu, co się w nim zawiera.
Dziecko jest szczytem czystości, szczerości, autentyczności, chłonności oraz otwartości na to, co niesie życie.
TAK
Osho

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

dziękuję

linkWithin

Related Posts with Thumbnails