06 stycznia 2015

gra w kolory

*

jest to co jest
jam jest tęczowe istnieniePożyczyłam książkę, przeczytałam z zainteresowaniem, lubię kryminalne opowieści, w którą autor wplata filozoficzno psychologiczne dygresje i wątki przygodowo-romansowe. Preferencja od dzieciństwa, czyli momentu opanowania umiejętności czytania, 
Czytanie to cudowna zabawa, z tego powodu zaczęłam tak szybko jak to było możliwe, w wieku 4 lat
W szkolnej bibliotece wiejskiej wyczerpałam zasoby czytelnicze zanim skończyłam 1 klasę. Spełniłam marzenie o własnej domowej bibliotece. Fenomenalne zasoby kilku tysięcy książek powędrowały do ludzi w raz z domem, który zbudowaliśmy i sprzedaliśmy
Od tamtego czasu jestem wybredna w doborze czegokolwiek, co czytam. Wybieram uważnie i dokładnie to, co sprawia mi przyjemność.

 Zasada przyjemności jest jedynym moim kryterium doświadczania 


 "Jung opisywał czerwonych jako ludzi racjonalnych, kierujących się wyłącznie rozsądkiem i niespecjalnie przejmujących się konsekwencjami swoich czynów. Jednym z powodów, dla których żółci czasem nie potrafią wyjaśnić swoich pobudek, jest fakt, że często zdają się na intuicję. U zielonych ważną role odgrywają uczucia, ale bardziej w znaczeniu współodczuwania. Zieloni sa empatyczni, czuję w stosunku do innych tyle samo, co do siebie samych. Czasem nawet więcej. Nigdy nie zostawiają przyjaciół w potrzebie. A niebiescy to myśliciele, trudni do rozszyfrowania. Muszą wszystko zawczasu przemyśleć.
...
Czerwone zachowanie charakteryzuje przede wszystkim sposób w jaki podejmują trudności. Czerwony pędzi przed siebie i bez mrugnięcia bierze się za bary z problemami. A kiedy robi się zamieszanie jako pierwszy wychodzi przed szereg i bierze sprawy w swoje ręce. Nie ma za grosz szacunku dla autorytetów i potrafi każdemu powiedzieć żeby się zamknął. Nie imponują mu ani tytuły ani posady.
W ośmiu przypadkach na dziesięć sprawdza się reguła, że czerwonemu trzeba się postawić, żeby zostać zauważonym i wywalczyć u niego trochę szacunku.
Żółci dla odmiany wola się ze wszystkimi integrować, bo więcej potrafią zdziałać dzięki wzajemnej komunikacji.
Najważniejszą cechą osoby zielonej jest umiejętność przyjmowania zmian, poznawania nowych rzeczy. Zielona mówi to, co jej zdaniem chcemy usłyszeć. Zielone osoby obserwują i wolą zaczekać. Nie spiesza się. osoba zielona zwykle poda rękę temu, który odzywa się na samym końcu. Obawiają się konfliktów, dlatego da się doń dotrzeć wzbudzając najpierw ich zaufanie. Do osoby zielonej zbliżysz się tylko wtedy, gdy porozmawiasz z nią chwilkę o pogodzie i planach na urlop. Kiedy dojdzie do wniosku, że już cię trochę zna będzie skłonna pomówić i czymś innym
Zachowanie niebieskie oznacza umiejętność przestrzegania reguł i stosowania się do różnych zasad. To ludzie którzy czytają instrukcje obsługi ;) Przestrzegają instrukcji, czytają je od deski do deski i stosują punkt po punkcie. Wychodzą z założenia, że zostały napisane z ważnego powodu, więc dlaczego mieliby je ignorować?
Dla niebieskich najważniejsza jest jakość. Bardzo krytycznie oceniają innych pod katem poprawnego wykonania zadań. W równym stopniu ja czerwoni maja gdzieś to, co o nich myślisz. Robią swoje po swojemu tworząc własne reguły radzenia sobie z codziennością. Znajdują zaspokojenie w planowaniu i opracowywania systemów. Dla nich ważniejsze jest planowanie niż rzeczywiste wykonywanie zadań. Cel jest niczym - droga do niego wszystkim. 
Zielonych i żółtych łączy to, że nie rozróżniają rzeczy i ludzi.
....
Co najważniejsze? Jest w Tobie więcej kolorów niż jeden. 

I w tym momencie zaczyna się zabawa. Jesteś kolorowa, jak tęcza.

__________________________________________ 
ilustracja Nahua Indian Celebraiting_Puebla, Mexico
fotografia Imieniny Anny 2007  JP
inspiracje, cytaty Thomas Erikson 'Złudzenie'

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

dziękuję

linkWithin

Related Posts with Thumbnails