28 czerwca 2014

droga z północy na południe


*

a może to jest tak, że
na samym początku było wszystko w idealnym porządku i w przepływie ten porządek się przesuwa
iii...
wszystko jest w porządku, tak czy siak, po prostu


Można spożywać produkty najwyższej jakości i mieć słabe słabe zdrowie - ciało chorując komunikuje, że jest traktowane w niewłaściwy dla niego sposób, nie jest w stanie zaspokajać ludzkich kaprysów. Kluczem jest struktura i sposób jedzenia, trawienie i towarzyszące temu okoliczności.

Jesteś tym, co zjesz oznacza dokładnie, że jesteś tym, co twój metabolizm zrobi z tym, co zjesz. Czym zatem jest dieta? Sposobem odżywiania, stylem życia w obszarze doświadczania istnienia poprzez spożywanie różnorodnych pokarmów, ich przygotowywaniem, delektowaniem się, zaspokajaniem wszystkich zmysłów.

Trawienie to droga z północy na południe

Jama ustna - >> długie żucie wydłuża życie
Tutaj odbywa się pierwszy etap trawienia. Enzymy w jamie ustnej służą trawieniu węglowodanów.

Żołądek to narząd kwasowy. 
Funkcjonuje w obecności silnego kwasu solnego. Odczyn waha się: pH 1/1,5 / 2 Następuje tutaj pierwszy i najważniejszy rozkład białka. Tzw. refluks funkcjonuje jak odźwierny, który nie wypuszcza treści pokarmowej do dwunastnicy -  ma związek z zaburzeniem wydzielania kwasu żołądkowego. Pokarm nie przesunie się do dwunastnicy dopóty dopóki całość nie zostanie strawiona a treść uzyska odczyn mocno kwaśny - czysty kwas solny.
Zaburzenie tego procesu ma często związek ze spożywaniem produktów węglowodanowych z białkowymi. Pierwsze trawione są węglowodany natomiast białko zalega.

Dwunastnica
Długość ok.12 cm, panuje w niej środowisko zasadowe ( pH7,2 -8,0 ) Do jej zadań należy neutralizacja kwasów, tworzenie śluzu ochronnego przed resztkami kwasu solnego, trawienie tłuszczy (bezcenna rola woreczka żółciowego i wydzielanie żółci trawiennej)

Jelito cienkie & jelito grube
Długość ok.6m plus ok. 2m
Układ jelitowy funkcjonuje w organizmie człowieka jak drugi mózg, zawiera 95% serotoniny i mieści się w tym układzie ok.70% układu odpornościowego; jest bezpośrednio związany z sytuacją emocjonalną człowieka. Określa emocje, nastroje, decyduje o samopoczuciu Zadania w tym układzie to:
wchłanianie, syntetyzowanie witamin, wytwarzanie hormonów, ciepła i wydalanie.

__________________________________________________________________
fotografie DL & Ania K. 
Zielony Czerwiec 06.2013 w Zielonej Jadłodajni

inspiracje 
Wydawnictwo Biały Wiatr "Pierwotne ciało Pierwotny umysł...dalej niż Paleo"
http://niejedzenie.info/

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

dziękuję

linkWithin

Related Posts with Thumbnails