21 marca 2012

przyjemnie być sobą

*

Jak się czuję ze sobą?


Na ile czujesz się ważnym człowiekiem? Jakie wartości wnosisz do świata? Co o sobie myślisz? Jaka jest Twoja samoocena – Twoja wartościowa tożsamość? Na co zasługujesz w swoim życiu? Co decyduje o tym, że potrafisz czerpać przyjemność z życia, działać skutecznie czy marzyć o sukcesie? Czy potrafisz mówić o sobie w pozytywny sposób? Jak sobie radzisz z wyzwaniami? Czy akceptujesz siebie i swój sposób postępowania? Jak traktujesz swoje błędy? Na ile jesteś pewna tego, w co wierzysz, co jest dla ciebie ważne? Czy jesteś szczęśliwa?

Nathaniel Branden w książce pt. „Jak dobrze być sobą” pisze, iż poczucie własnej wartości nie jest podarunkiem. Jest osiągnięciem, nad którym trzeba popracować, co wymaga poznania swoich mocnych i słabych stron, odwagi w byciu sobą oraz wzięcia odpowiedzialności za swoje decyzje. Wówczas będziemy zdolni radzić sobie z wyzwaniami i uczyć się na porażkach, oraz nabierzemy dystansu do siebie i tego, co mówią o nas inni. Poczucie własnej wartości to coś więcej niż dobre samopoczucie czy wysokie mniemanie o sobie.
Co teraz myślisz o sobie?
Poczucie własnej wartości to zdawanie sobie sprawy ze swoich zdolności, umiejętności i talentów, silnych stron charakteru, swojego prawa do sukcesu i szczęścia. To jak widzimy siebie odgrywa decydującą role w tym, jak pozwalamy siebie traktować. Pracując nad pozytywnym odbiorem samej siebie osiągamy sukcesy w innych przestrzeniach naszej aktywności: w pracy, w relacjach z bliskimi, z wyzwaniami, w drodze do swoich marzeń. Akceptując siebie taką, jaka jestem, koncentrując się na rozwoju zalet, daję sobie zarówno prawo do istnienia jak i prawo do rozwoju w swoim własnym tempie. Kluczem jest otwartość, dawanie i przyjmowanie miłości.

Czy pamiętasz słowa „kochaj bliźniego jak siebie samego”? Co to znaczy kochać siebie? Człowiek prawdziwie kochający siebie ma tej miłości tak dużo, że obdziela i wypełnia nią innych. Nie domaga jej się również tak natarczywie, nie usiłuje wciąż zwracać na siebie uwagi. Potrafi też bez przykrości być sam ze sobą, nie boi się samotności - Iwona Majewska Opiełka w „Akademia sukcesu”. Miłość do siebie otrzymujemy wraz z życiem i gubimy ją w mniejszym lub większym stopniu w procesie wzrastania i edukacji. Jak możemy kochać innych nie kochając siebie? Jak możemy dzielić się z partnerem miłością, skoro jej nie ma w nas i oczekujemy, że to on nam jej dostarczy. Kochaj mnie… powiada i czeka, i czeka, i czeka.
Doświadczenia życiowe układają się tak, że nie każdy z nas ma szansę przeżyć w pełni dojrzałe, wypełnione bezwarunkową miłością i akceptacją dzieciństwo. Takiego rodzaju debet emocjonalny domaga się uzupełnienia w życiu dorosłym. Któż może go uzupełnić? Wyglądamy jak dorośli, dojrzali ludzie, najczęściej robimy wszystko, co chcemy w ramach odpowiedzialnego, samodzielnego, niezależnego życia, a w środku coś drży ze strachu, ktoś płacze cicho i domaga się czułości, zauważenia, uznania, miłości. Najczęściej zagłuszamy ten niezrozumiały jęk nadmiarem przyjemnych rzeczy 'chwilówek', gadaniną, zabawami dorosłych w zapomnienie,  żeby nie czuć pełnego siebie, także tego maluszka w sobie. Każdy czas jest dobry na szczęśliwe dzieciństwo, a co za tym idzie, trzeba spojrzeć w lustro codziennie rano i zobaczyć w swoich oczach małe dziecko i przytulić je słowami: kocham Cię i zrobię dziś wszytko, żebyś była szczęśliwa. Bądź dla siebie troskliwym rodzicem.
Miłość ma magiczną siłę. Jest energią napędzającą do działania, jest źródłem życia, dzięki niej czynimy cuda i świat staje się piękniejszy. Daj sobie tę miłość. Bądź dla siebie życzliwa, troskliwa, wyrozumiała. Dbaj mądrze o siebie: o ciało, duszę, emocje oraz intelekt. Odżywiaj się zdrowo, świadomie zarządzaj sobą w czasie organizując czas na pracę i czas na odpoczynek. Dostarczaj sobie przyjemnych wrażeń, dotrzymuj obietnic, mów pozytywnym językiem o sobie do siebie i do innych. Miej odwagę marzyć wielkie marzenia, chwalić się swoimi sukcesami i bronić swoich praw.
Wzmacniając poczucie własnej wartości wzmacniasz swój charakter i pozostałe jego cechy, jak spójność wewnętrzną, optymizm, poczucie obfitości, proaktywność. Stajesz się skuteczna, a skuteczne działanie prowadzące do osiągania celów pogłębia i utrwala twoją wewnętrzną tożsamość. Wzmacniając poczucie własnej wartości potrafisz kochać siebie, a kochając siebie jesteś gotowa obdarzać swoją miłością – prawdziwie pokochać drugiego człowieka. Wzmacniając poczucie własnej wartości kształtujesz swój wartościowy świat.

______________________________________________

warsztaty "Jak wzmocnić poczucie własnej wartości", Wiosna Kobiet w Lubinie
opublikowane w Kopalni Wolnego Czasu

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

dziękuję

linkWithin

Related Posts with Thumbnails