22 maja 2011

miej odwagę być (sobą)

*Każdy oddech jest święty, a każdy moment boski.


Kiedy czuję, że zapominam żyć w chwili teraźniejszej, używam kilku narzędzi, żeby się skoncentrować, zharmonizować własne emocje i powrócić uwagą do "tu i teraz".

Przede wszystkim oddychaj. Regularny, głęboki oddech może zdziałać cuda, jeśli chodzi o koncentrację umysłu, a nawet o nasze zdrowie. Podczas oddychania naprawdę zwracaj uwagę na wymianę tlenu, jak również na same wdechy i wydechy, a wówczas szybko powrócisz do chwili obecnej. twoja uwaga się wyostrzy.

Nie oceniaj i nie osądzaj siebie. Rozmyślając o przeszłości, najczęściej osądzamy siebie: żałujemy, że coś zrobiliśmy lub czegoś zaniechaliśmy, odgrywamy dawne sceny oraz zastanawiamy się, jak mogliśmy postąpić lepiej, a nawet planujemy nasza idealną reakcję w przyszłości. Takie rozważania to strata energii i przeciwieństwo uważnej obecności.

Bierz udział w tym, co robisz. Kiedy świadomie koncentrujesz się podczas wykonywania swych codziennych zadań - nawet przyziemnych, takich jak zmywanie naczyń czy spożywanie posiłków - możesz powrócić do uważnej obecności i uniknąć rutyny, która każe nam tkwić w utartych schematach zachowań.

Uśmiechaj się. Nic tak nie poprawia nastroju jak zwyczajny uśmiech. Już samo ułożenie mięśni twarzy w uśmiech wystarczy, aby uaktywnić endorfiny, które polepszą ci humor. I podobnie jak w przypadku praktykowania wdzięczności, nawet mały uśmiech otwiera drogę do liczniejszych i szerszych uśmiechów.

Słuchaj. Codziennie otaczają nas rozmaite dźwięki: śpiew ptaków, odległy turkot pociągu, muzyka, poszum wiatru w drzewach. Skoncentruj się przez moment na odgłosach tego, co się wokół ciebie dzieje, a dzięki temu powrócisz do chwili teraźniejszej.

Zwolnij. Pośpiech towarzyszący naszemu codziennemu życiu przekreśla wszystko z wyjątkiem panicznych starań, aby zdążyć na zebranie lub zawieźć po szkole dzieci na zajęcia dodatkowe. Podnosi to ciśnienie krwi i powoduje ogromny stres. Pozwól wiec sobie trochę wytchnąć, zanim wyruszysz tam, gdzie musisz, a wtedy cała wyprawa stanie się przyjemniejsza.

Obejrzyj coś nowego. Poszukaj rzeczy, których nie widziałeś wcześniej. Przedmioty, które na co dzień nas otaczają, mogą stać się tak niedostrzegalne jak tapeta na ścianie. Ale gdy znajdziemy chwilę, by się naprawdę czemuś przyjrzeć - czemukolwiek - da nam to nowy wgląd, zrozumienie i spokojną świadomość, ile cudów jest na tym świecie.
Gdy skupimy uwagę bardziej na "być" niż "robić" i więcej energii poświęcimy swojej uważnej obecności, nasze życie stanie się lepsze. Życie w chwili teraźniejszej jest świadomym wyborem bycia obecnym.

__________________________
całość wpisu cytuję z książki "Radykalna wdzięczność"
Andrew Bienkowski, Mary Akers, str.92,93
foto

4 komentarze:

 1. Dziękuję za muzykę i za teksty, którymi chcesz się dzielić. Takie słowa są mi teraz bardzo potrzebne, zbieram je jak głodny okruszki chleba:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Katiuszka :)
  a ja zbieram takie słowa, jak Twoje, by płynąć, by wzlecieć i lecieć :) trzymam kciuki i mocno ściskam:)))

  OdpowiedzUsuń
 3. Święta prawda. Też staram się z tego korzystać. Pozdrawiam serdecznie.Bo liczy się tylko tu i teraz.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się ze spotkania Tutaj. Szerokiej drogi podróżniczko :)

  OdpowiedzUsuń

dziękuję

linkWithin

Related Posts with Thumbnails