27 maja 2008

ludzie listy piszą

*

Świat ma co najmniej tysiąc wiosek i miast
List w życiu człowiek pisze co najmniej raz
...
Kto bardzo kocha, pisze długi list...   (Medytacje Wiejskiego Listonosza)
Czerwona skrzynka na listy, tu i ówdzie. Skrzynka przed domem, skrzynki w blokach mieszkalnych, duże skrzynki na poczcie. Wrzucamy do nich listy, kartki okolicznościowe, widokówki znad morza, z gór, z odwiedzanych miast, żeby podzielić swą radość, zachwyt, sprawić przyjemność, że pamiętamy.
Czy pisujemy jeszcze listy? Odręcznie, na papierze listowym? Wkładamy do koperty, którą adresujemy, zaklejamy, czując na języku smak kleju? Naklejamy znaczek?
Wygląda na to, że w erze emalii, smsów, gg czy skypa, odręczne osobiste listy są na miarę wymarłych mamutów, nostalgicznym wspomnieniem.

Wczoraj w sali dębowej zielonogórskiej biblioteki im. Norwida odbyła sie gala Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Epistolarnej „ludzie listy piszą'. Celem konkursu jest wskazanie na wyjątkowy, niepowtarzalny klimat, uczcie, jakie towarzyszy każdemu człowiekowi, kiedy z drżeniem serca otwiera list, który nie jest rachunkiem, wezwaniem, reklamówką handlową. Czy to się jeszcze nam przydarza? Chciałoby się, zeby było się zdarzało... to pewne. Jeden maleńki warunek: żeby otwierać napisany list, trzeba go też do kogoś napisać.


Temat konkursu - napisz list do:

ptaków na dachu
ciszy w milczeniu
życia od nowa
odwagi w strachu
spokoju w gonitwie
złamanego słowa

... mamy, brata, siostry...

Napisałam i otrzymałam w nagrodę piękne pióro z grawerem. Lubię. Uwielbiam. 

____________________________
foto marzec 2007


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

dziękuję

linkWithin

Related Posts with Thumbnails