09 października 2014

poznaj nieznane


*

dziecko - manifestacja Mistrza
Każde dziecko, które przyjmują rodzice do swojego życia, wnosi swoją oryginalność i wyjątkowość. W pewnej mierze jest jak nieznany ląd, który poznajemy przez kilkanaście lat na różne sposoby. W dużej mierze jest jak przybysz z innej planety, który pragnie nauczyć się manifestować swoją indywidualność w ludzkiej formie w ziemskich warunkach. Podążamy w codzienności za dzieckiem, za intuicją, za znanymi sposobami wychowywania, za stereotypami, tworzymy również własną strategię komunikacji, rozumienia, aprobaty i kontroli.

Czym jest dla każdej z nas wychowywanie dziecka?
Czego uczymy się od dzieci i jak obecność dziecka uczy dorosłego?
W jaki sposób przejawia się rodzicielska uważność, odpowiedzialność i akceptacja? 
Na ile potrafimy cieszyć się fenomenalną oryginalną własną zwyczajnością dziecka?
Jakie mamy oczekiwania wobec dzieci i po co?

Kiedy patrzymy na życie jak na mądrego przewodnika, każda okoliczność obfituje w okazje, aby nauczyć dzieci umiejętności dawania, przyjmowania, pokory, cierpliwości, odwagi i miłości. Kiedy pokazujemy dzieciom, jak odnajdywać emocjonalne lekcje kryjące się w każdym doświadczeniu, uczymy je przeżywać życie z entuzjazmem. Kiedy szanujemy ich uczucia i pomagamy im je zrozumieć, one kochają siebie i przyjmują z otwartością wszystkie swoje doświadczenia.
Podchodząc do rodzicielstwa z takim nastawieniem, przekazujemy dzieciom pewność, że życie ma nieskończoną mądrość we wszystkich swoich kształtach, kolorach i wymiarach.
Życie jest naszym nauczycielem, przewodnikiem i duchowym partnerem.


______________________________________
Foto z Teresa
Nocera Umbra 1990
cytat dr Shefali Tsabary "Świadomi rodzice" Wydawnictwo Biały Wiatr

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

dziękuję

linkWithin

Related Posts with Thumbnails