06 lipca 2008

Cztery Umowy

*


Lato w pełni. Zakwitły słoneczniki, pachną  lipy. Słońce na błękitnym niebie, gorąco – oto stały rytuał każdego lipcowego dnia. Kiedy ostatnio padał deszcz? Kto to pamięta? Przydałaby się chociaż jedna solidna burza.
Wakacje w ogrodzie to wczesne poranki z filiżanką herbaty i wieczorne chwile na zaczytanie. Odkryłam malutką książeczkę i dzielę się jej fragmentami.


1.szanuj swoje słowo

Bądź uczciwy w tym, co mówisz. Mów to, co naprawdę myślisz, a nie to, jak ci się wydaje, ze oczekują inni usłyszeć. Unikaj słów które szkodzą, nie plotkuj, nie obmawiaj, nie przeklinaj. Słowo ma wielką moc, więc używaj siły swego słowa dla rozprzestrzeniania się dobra i miłości.

2.nie bierz niczego do siebie

Cokolwiek robią inni, nie robią tego z Twojego powodu, jeno z wyobrażania sobie rzeczywistości na swoja miarę; to ich rzeczywistość nie Twoja; każdy ma swój subiektywny świat, i każdy jest inny. Jeśli uwolnisz się od cudzych opinii i działań, unikniesz cierpienia, bólu, pretensji i rozczarowań.

3.nie zakładaj niczego z góry

Miej odwagę być dzieckiem, które jest w Tobie. Miej odwagę zadawania pytań i otwartego wyrażania pragnień. Wyrażaj swoje mysli, uczucia jak najprosciej, tak jasno, jak tylko potrafisz, a unikniesz smutków i nieporozumień. Kiedy ktoś pyta – słuchaj uważnie, kiedy odpowiada – słuchaj uważnie. Rozmawiaj rozmawiaj rozmawiaj, bo nic nie jest oczywiste i żaden człowiek nie posiada daru czytania naszych myśli.

4.rób wszystko najlepiej jak potrafisz

W każdych okolicznościach staraj się czynić tyle, na ile Cię stać, jak najlepiej potrafisz; to 'najlepiej' jest różne w zależności od okoliczności, jest inne kiedy jesteś w pełni sil, a inne kiedy jesteś chory, inaczej dzieje się w poniedziałek a inaczej w niedzielę, ale za każdym razem daj z siebie wszystko, wówczas unikniesz poczucia winy i żalu straconych bezpowrotnie możliwości.

________________________________________


Don Miguel Ruiz  „Cztery umowy” wyd.Galaktyka

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

dziękuję

linkWithin

Related Posts with Thumbnails