18 listopada 2013

uważność jako uczesnictwo i tworzenie


*

Pasja to wyrażona miłość - Tobiasz


 
 


O uważności słyszymy coraz częściej. W przestrzeni rozwoju osobistego, rozwoju wewnętrznego nauczyciele wskazują na uważną obecność, uczestnictwo – zaangażowanie w to, co się dzieje właśnie Tu i Teraz, autentyczne zaangażowanie w bycie człowiekiem, czyli myślenie, mówienie, działanie, odczuwanie, odpowiadanie na sytuacje, które wokół nas się tworzą.
         Uważność zaczyna się od wnętrza każdego z nas, staje się nawykiem promieniującym na pełną aktywność wtedy, kiedy zbudujemy ją w sobie, w wewnętrznym świecie, kiedy stworzymy w umyśle mechanizmy, które pozwalają nam zauważać to, co jest istotne, najważniejsze: życie w przepływie, jego pełnię i głębię, jaka dzieje się w chwili obecnej – Tu i Teraz. Wówczas nie ma oglądania się do tyłu z tęsknotą i wybiegania do przodu z oczekiwaniem. Jest to świadoma, odpowiedzialna obecność w każdym działaniu, i nazywamy ją często pasją albo miłością. To one dają nam spełnienie, nadają sens życiu i głęboki wewnętrzny spokój.
         Praktyka uważnego życia zaczyna się od pierwszego kroku w głąb siebie, od zauważenie swojego oddechu, od spojrzenia na swoje ciało, od poczucia swoich emocji, od przyglądania się swojemu wewnętrznemu dialogowi, jak chmurom na niebie. Z dnia na dzień zatacza coraz szersze kręgi i wspiera nasze działania swoją mocą, w wyniku czego stajemy się silniejsi wewnętrznie, spokojniejsi i bardziej życzliwi, dla siebie i dla innych ludzi. Kiedy czujemy siebie poprzez oddech, ciało, myśli, emocje, wtedy lepiej znamy siebie, a wówczas łatwiej nam podejmować życiowe wyzwania, czujemy się bardziej odważni, rozumiemy więcej i kochamy bardziej, oraz przyjmujemy z akceptacją to, co do nas przychodzi.
         Praktyka uważności rozświetla nasze życie światłem, które z dnia na dzień staje się jaśniejsze, jeśli rozprzestrzeniamy ją w sobie na coraz większe obszary swojej aktywności. Pewnego dnia staje się naszym sposobem życia pełnym spokoju i radości.

________________________
ilustracja google

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

dziękuję

linkWithin

Related Posts with Thumbnails